Witamina C w procesie ochrony wina
Witamina C jest drugim po SO2 środkiem chroniącym wino przed utlenieniem.
Podobnie jak SO2 jest to substancja zużywająca się w trakcie ochrony wina.
Nie stosuje się SO2 i witaminy C zamiennie ale jako dopełnienie.
SO2 ma za zadanie związanie niekorzystnych dla wina produktów ubocznych fermentacji, jak chociażby aldehydu octowego ale także chronić przed reakcjami enzymatycznymi, powodującymi brunatnienie wina.
Witamina C natomiast wiąże bezpośrednio tlen który dostaje się do wina i moszczu w trakcie procesów winifikacyjnych: tłoczenia, maceracji i dojrzewania wina.
Wiadomo, że dzikie drożdże potrzebują do swojego rozmnażania tlenu. W tym przypadku witamina C jest konkurentem do tlenu, skutecznie pozbawiając dzikie drożdże żywotności.
W połączeniu z zabójczym dla drożdży dzikich oddziaływaniem SO2 , obie te substancje
uzupełniają się w tej walce.
Istotna jest także wiedza, że bakterie zużywają wit.C we własnych procesach metabolicznych. Dlatego ważne jest używanie wit.C wraz z SO2,
gdyż dzięki tym synergicznym działaniom, wit C nie będzie mogła być przyswajana przez bakterie.
PODSUMOWUJĄC:
- Szybka reaktywność z tlenem, zapobiegając tym samym reakcjom utleniania chemicznego
- Stabilizuje bukiet i smak napoju
- Pozytywny wpływ na smak, zwłaszcza napojów kwaśnych
- Wysoka czystość chemiczna
Kwas askorbinowy wykazuje wrażliwość na metale ciężkie, takie jak żelazo i miedź znajdujące się w winie. Może spowodować ciemnienie wina.
W przypadku wina w tym i wina musującego ważne jest sprawdzenie zawartości wolnego SO2 przed dodaniem wit.C, która powinna wynosić około 25 mg / l. Tylko wtedy, gdy wino lub wino musujące przeznaczone do obróbki ma stabilną zawartość SO2, gwarantowana jest optymalna ochrona przed utlenianiem.
Dodanie kwasu askorbinowego w młodym stadium wina może opóźnić tworzenie AAP (2-aminoacetofenonu), substancji odpowiedzialnej za nietypowy stopień starzenia.
Ustawowa maksymalna ilość w sektorze wina i wina musującego w Niemczech od 7 sierpnia 2003 r wynosi 250 mg / l. Nie ma jednak ogólnych zaleceń dotyczących dodawania stabilizatora kwasu askorbinowego do wina.
Dozowanie:
do moszczu - od 100 do 200 mg / l
do młodych win 70 do 80 mg/ l
po rocznym leżakowaniu 70 - 80 mg / l
w przypadku zauważenia pierwszych objawów ciemnienia wina 90 - 120 mg / l wraz z utrzymaniem 35-45 mg wolnego SO2 /l
W przypadku zastosowania większych dawek witaminy C na początkowych etapach winifikacji, np ok 200 - 500 mg / l, proces ochrony wina przed oksydacją może zostać wydłużony do okresu trwałości wina. Jednak nie ma dokładnych danych, czy dodatek tak dużej ilości witaminy C nie wpływa negatywnie na inne procesy winifikacji wina.
Stąd bardziej wskazane jest stosowanie cząstkowych wielkości przedstawionych powyżej.